Mežaparka e-pasta jaunumi
E-pasts:
Browse Archives at groups.google.com
Diennakts tālrunis sūdzībām par naftas produktu smakām! 25666365

DZEJNIEKA MŪZA UN SARGEŅĢELIS


Lizete Skalbe (1886.14.IX – 1972.2.IX) – tulkotāja, kura, pati nebūdama daudz skolota, pārvaldīja astoņas svešvalodas un latviešu lasītājiem dāvāja skaistākos skandināvu rakstnieku darbus, tulkojot tos no oriģinālvalodas, par ko 1965. gadā ieguva Zviedrijas Karaliskās akadēmijas prēmiju un daudzu jo daudzu pateicīgo lasītāju cildinājuma un pateicības vārdus. Sieviete, kura dzemdēja un izauklēja divus bērnus, dēlu Jāni un meitu Ilzi. 1944. gadā, kopā ar vīru Kārli un Ilzes ģimeni dodoties emigrācijā uz Zviedriju, no Jāņa, pati to vēl nezinādama, Lizete šķīrās uz visu atlikušo mūžu...
Viņa – dzejnieka un politiķa Kārļa Skalbes dzīvesbiedre, vienlaikus mūza un sargeņģelis. Abi iepazinās, kad Lizetei bija tikai sešpadsmit. Un sāka dzīvot kopā, jo mīlestība likās lielāka par aizspriedumiem un ļaužu valodām. Var tikai nojaust, ko divdesmitā gadsimta sākumā dzīvojošam meitēnam maksāja tāda atļaušanās. Var tikai nojaust, kā tas ir – diendienā būt līdzās Dzejniekam, tik lielai personībai, kāds bija Skalbe. Un vienlaikus pavisam parastam cilvēkam. Pirmajā reizē uz savām kāzām viņš, citas darīšanas kārtodams, aizmirsa ierasties. Kad dzima bērni, Lizetei līdzās viņa nebija. Atkal jāsaka – var tikai nojaust, kā viņa jutās. Bet saprata. Un piedeva, neko nepārmetot. Pēc vīra nāves 1946. gadā palikusi viena, Skalbes kundze līdz sava mūža vakaram turpināja rūpēties par dzejnieka literārā mantojuma saglabāšanu un popularizēšanu. Jo otra tāda dzejnieka kā Skalbe latviešiem nebija toreiz un nav joprojām.

Turpmāk mazam ieskatam fragments no topošās grāmatas par šīs apbrīnojamās sievietes dzīvi. Tās nosaukums tikpat vienkāršs, cik skaists – “LIZETE”.

MEŽAPARKĀ

Legzdiņi, kādu laiku izmēģinājuši padzīvot savrup Lakstīgalu ielā, nu beidzot, Kārļa neatlaidīgo mājienu mudināti, tomēr izlēmuši pārcelties pie mums.
- Vietas tak gana, sešas istabas, - Kārlis nespēj noslēpt prieku. Ilze ir viņa mīļā meita.
- Tu gan varēji nebūt tik uzbāzīgs, - saku, vērodama vīra vaibstus. Nevēlos viņu sadusmot, tomēr esmu iemācījusies neslēpt arī savas domas ģimenes jautājumos.
- Kā – uzbāzīgs? Ko tad es tādu sliktu darīju? – Kārlis brīnās.
- Vai tev tiešām diendienā jāstutē tas garais ceļa gabals līdz Gaisa tiltam, lai satiktos ar jaunajiem? Tu domā, viņi jūtas briesmīgi pagodināti, ka tēvs ik mīļu brīdi viņus apciemo? Un nepietiek jau ar to vien! Domā, es nezinu, kas tos daudzos sveicienus ar ekspresi Legzdiņiem ik pārvakarus sūta?
- Zete, kas tev uznācis? Ilze tak ir mana meita!
- Bet katram cilvēkam ir arī sava personīgā dzīve. Ilze ir pieaugusi, viņai ir sava ģimene. Tāda pārvarīga mīlestība var taču kļūt apgrūtinoša. Padomā, ko lai saka Roberts!
Viņš sadusmojas, tas skaidri nojaušams. Tomēr Kārļa labā īpašība ir tā, ka viņš prot atzīt savas kļūdas, tālab pēc brīža sadrūmušais vaigs atkal noskaidrojas.
- Paklau, vai tiešām tu, mammiņ, domā, ka mani apmeklējumi jaunajiem varētu būt par traucēkli?
Man atkal Kārļa mazliet žēl. Pēdējā laikā arvien biežāk pieķeru sevi pie domām, ka tieši žēlums ir jūtas, kuras no manas puses tiektin tiecas uz Kārli. Kā dzīvē viss mainās! Nu ja – katram gadalaikam savs. Ilūzijas, kas apvij ģimenes dzīvi, es tomēr neesmu gatava sagraut, jo viņš tāpat ir zaudējis pārāk daudz.
- Tu jau gribi tikai to labāko. Un Ilze nekad nav sūdzējusies, tā ka viss ir kārtībā. Roberts piekritis, ka viņi pārcelsies pie mums uz Mežaparku. Tu vienmēr esi bijis labs tēvs, Kārli.
- Toties Ģiģis no mums jo diena, jo atkāpjas nostāk.
Par to esmu daudz galvu lauzījusi. Un raudājusi. Tikai tas neko nemaina.
- Kaut ko laikam esam palaiduši garām nepamanītu. Kaut ko netīšām pazaudējuši. Daudziem vecākiem tā gadās. Mēs neviens neesam ideāls.
- Tu esi. Mīļā Zete, es bieži domāju...
Atmetu ar roku, pārtraukdama viņa liekvārdību. Kopš kura laika jaukais vārdiņš ,,mīļā” man šķiet lieks? Bet mūsu dēls Jānis, kopš bērnības saukts par Ģiģi, ir kā no cita kaula taisīts. Vai tas ir iemesls bēdām vai varbūt, gluži pretēji, priekam? Dzīve taču turpinās, gan tā noliks visus un visu savās vietās.
Nav ilgi, kopš esam no Rīgas centra pārvākušies uz mājvietu Mātera ielā 9 - jaukā, klusā Mežaparka dzīvoklī karaskolas kapteiņa Luca savrupnamā. Mūsu daļā ir sešas mājīgas istabas, kurās gana vietas gan mums ar Kārli, gan Ilzes ģimenei. Nepaiet ilgs laiks, kad saprotu – lēmums dzīvot kopā bijis pareizs, Legzdiņi ir ideāli kaimiņi. Par Ilzi nebrīnos, mūsu starpā arvien valdījusi laba saskaņa, un nu kļūst skaidri redzams, ka arī znots Roberts ir jaukākais puisis, kādu vien iespējams iedomāties sev blakus ikdienā. Kad Ilze kādudien pastāsta par janvāra sākumā gaidāmo mazuli, Kārlis nespēj valdīt aizkustinājuma asaras:
- Meitiņ, es būšu pats laimīgākais vectēvs! Kā man patīk mazi bērni!
Nezin kāpēc sirdī sāpīgi iesmeldzas. Pasargi Dievs, es taču neskaužu savas meitas laimi!
- Mamm, un ko tu teiksi? Kāpēc tu izskaties tik savādi nopietna?
- Pēkšņi ienāca prātā laiks, kad es gaidīju jūs abus ar Jāni. Toreiz viss notika pavisam citādāk...
Runājot lūkojos uz Kārli, bet viņš, seju aizgriezis, skatās ārā pa logu. Pakausis spītīgi pelēks. Acu, kuras ļautos sarunai, nav.
- Un? – Ilze nesaprašanā jautā. Viņa nezina. Nekad neesam par tādām lietām runājušas. Klusums spiež pie zemes. Arī vārdu pēkšņi vairs nav, tikai spīvs sāļums acīs. Kārlis joprojām veras logā. Kādam taču jāturpina labi iesāktais, lai meita nepārprastu mūsu klusēšanu.
- Ir tik savādi iedomāties, ka kļūšu par vecomāti. Jūs, bērni, esat izauguši, mēs ar tēvu paliekam veci. Dzīve strauji iet uz galu. Un to vislabāk cilvēks saprot, skatoties uz saviem lielajiem bērniem. Tāpēc arī tās skumjas.
Kā lai citādi paskaidroju klātesošajiem savas asaras?
- Nu ko tu, mammīt? Tev taču vēl ne piecdesmit nav, kas tas par vecumu? Un tēvam arī līdz sešdesmit gadu jubilejai vēl krietnu brīdi jāgaida. Spēka gadi!
Dzīve Mežaparkā ir patiešām tuvu idillei. Atvasara šogad padevusies īpaši dāsna, saulainas dienas lutināt lutina ar krāsainu lapu ņirboņu debesīs un netālā ezera vilnīšu maigo čaboņu pie kājām. Pati apkārtne dziedē dvēseli un aicina ik rītu no jauna apjūsmot Dieva doto pasauli. Spēcīgās priežu smaržas dēļ, kura viļņiem plūst iekšā pa atvērto guļamistabas logu, jūtos kā apskurbusi. Pateicībā ievelku to dziļi krūtīs un jūtos jauna un spirgta, itin kā manī kopā ar rūgteno, silto skuju smaržu ielītu dzīvības spēks. Būšu vecmāmiņa! Vai tā nav patiesa laime un vislielākais prieks?

Inguna Bauere,
pedagoģijas maģistre, žurnāliste, literāte,
speciāli "Mežaparks. Pirmā dārzu pilsēta Eiropā"

2 komentāri:

Healing Broken heart teica...

atru dienu kļuva par cīņu, kad uzzināju par mana vīra lietu. Es nevarēju ēst, gulēt, strādāt vai kaut ko darīt, nedomājot par to. Mūsu laulība bija uz sliekšņa beidzas, es varētu justies tā. Es nolēmu izmēģināt mīlas burvestību Dr. Obodo kad es atklāju savu informāciju tiešsaistē, un es sāku gaidīt, lai redzētu rezultātus.

Mazāk nekā vienu dienu viņš pilnīgi mainīja savu attieksmi pret mani un pārtrauca lietu tajā pašā dienā.

Paldies tik Tik Tik Tik daudz Dr. Obodo. Tu esi pārsteidzošs!!ja jums nepieciešama palīdzība šeit
E-pasts : templeofanswer@hotmail.co.uk
Whatsapp: +(234) 815 542548-1

Mrs Vanessa

Vlasta Parkanová teica...

Tam, kurš šodien lasa šo liecību, vajadzētu svinēt kopā ar mani un manu ģimeni, jo tas visiem sākās kā joks, un daži teica, ka tas nav iespējams. Mani sauc Aleksandrs Bendiks, es esmu no Rīgas, bet kopā ar sievu pārcēlos uz Beļģiju. Esmu laimīgi precējusies ar diviem bērniem un skaistu sievu. Kaut kas briesmīgs notika ar manu ģimeni, es pazaudēju darbu un sieva aizgāja no mājas, jo es nevarēju parūpēties par sevi un ģimeni. viņai un maniem bērniem tajā laikā. Man izdevās deviņus gadus, neviena sieva mani neatbalstīja, lai labi rūpētos par bērniem. Es cenšos nosūtīt testa ziņojumu sievai, bet viņa neļauj man ar viņu runāt. Es cenšos aprunāties ar viņas draugu un viņas ģimeni, bet es joprojām zinu, ka kāds varētu man palīdzēt, un es vēlāk esmu nosūtījis pieprasījumu tik daudziem uzņēmumiem, bet tik un tā nezvanu man, līdz pienāk kāda uzticīga diena, kuru es nekad savā dzīvē neaizmirsīšu . Kad es satiku vecu draugu, kuram es izskaidroju visas savas grūtības, un viņš man pastāstīja par lielisku cilvēku, kurš viņam palīdzēja iegūt labu darbu Coca cola uzņēmumā, un viņš man teica, ka tas ir rutīnas šarms, bet es esmu cilvēks, kurš nekad tic pareizrakstībai, bet es nolēmu to izmēģināt, un es ar viņu sazinājos, izmantojot doctorosagiede75@gmail.com. Viņš mani pamācīja un parādīja, kā rīkoties šajās trīs burvestības palaišanas dienās. Es sekoju visiem norādījumiem un daru to, ko viņš man lūdza darīt labi. Drosagiede pārliecinieties, ka viss noritēja labi, un mana sieva mani atkal redzēs pēc brīnišķīgā darba Drosagiede. Mana sieva man piezvanīja ar nezināmu numuru un atvainojās, un viņa man teica, ka viņa patiešām man pietrūkst, un mūsu bērni un mana sieva nāk mājās. Un pēc divām dienām uzņēmums, kas man nosūtīja pateicības vēstuli, sauca, tagad es esmu piemērs uzņēmuma vadītājam šeit, ASV. Es iesaku, ja rodas kādas problēmas, nosūtiet ziņojumu uz šo e-pastu: doctorosagiede75@gmail.com vai whatsapp +2349014523836, un jūs iegūsit vislabāko rezultātu. Uztveriet lietas kā pašsaprotamas, un tas jums tiks atņemts. ES tev novēlu visu to labāko.

- Mežaparka Attīstības biedrība (158) - Mežaparka parks (91) - Mežaparka attīstība (75) - Būvniecība Mežaparkā (71) - Mežaparka cilvēki (69) - Satiksme Mežaparkā (58) - Mežaparka daba un vide (55) - Pasākumi Mežaparkā (52) - Piedalies Mežaparka veidošanā (48) Projekts Ezerparks (41) - Mežaparka vēsture (38) - Mežaparka bibliotēka (37) - Trakas lietas Mežaparkā (36) - Atpūta Mežaparkā (32) - Zooloģiskais dārzs (31) - Mežaparks bildēs (25) - Mežaparka namu un zemes īpašniekiem (21) - Mežaparka skola (19) - Saulcerīte Viese (19) Projekts Jaunais Mežaparks (19) - Saulesdārzs (18) - Mežaparka arhitektūra (14) - Sports Mežaparkā (13) Projekts Austrumu maģistrāle (13) Rīgas dome (13) - Mežaparka statistika (12) Mežaparks (12) gaisa piesārņojums (11) Nekustamā īpašuma nodoklis (10) - Drošība Mežaparkā (7) Nodokļi (7) Projekts Kokneses pr. 2 (7) Zemes nodoklis (7) detalplānojums (7) - Mežaparka sadarbības draugi (6) Mežaparka ielu svētki (6) Projekts Brīvības ielas dublieris (6) - Mežaparka piemājas dārzi (5) Parex bankas atbalsts (5) Sabiedriskā apspriešana (5) bērni (5) kopsapulce (5) vide (5) - Mežaparka baznīca (4) - Mežaparks video (4) talka (4) - Sludinājumi (3) - TOP3 Mežaparkā (3) Iesaistīšanās (3) Kompasts (3) Nometne (3) Rīgas Brīvosta (3) Seminārs (3) Teniss (3) angļu valoda (3) lapas (3) lekcija (3) pasākumi (3) tikšanās (3) zoo (3) Kultūras un atpūtas parks Mežaparks (2) Mežaparka skola (2) Nils Ušakovs (2) Pilnsapulce (2) Presei (2) Riteņbraucējiem (2) Sarkandaugava (2) Tautas velosacensības (2) Vecrīga (2) Vēstule (2) apmācības (2) aprīlis (2) aptauja (2) atlaides (2) būvniecība (2) deputāti (2) energoefektivitāte (2) foto (2) gaiss (2) jaunieši (2) lokalplānojums (2) palīdzība (2) smakas (2) sports (2) tepat aiz stūra (2) zoodārzs (2) ģimeņu dienas (2) "Lauku sēta" (1) 11. maršruta tramvajs (1) 2016 (1) 9 autobuss (1) Baltijas jūra (1) Brīvosta (1) Bērniem (1) Delna (1) Dārza atkritumu izvešana (1) Eiropas mobilitātes nedēļa (1) IELŪGUMS (1) Iesniegums (1) Ieteikumi (1) Internets (1) Izstāde (1) Kameņu dienas (1) Karlsons (1) LR Kultūras ministrija (1) Lapu izvešana (1) Līdzdalība (1) MAB (1) Man-Tess (1) Mans dārziņš pilsētā (1) Metrum (1) Mežaparka Vasarsvētki (1) Mežaparak ielu svētki (1) Mežaparka Rezidences (1) Mežaparka akcenti (1) Mežaparka angļu pamatskola (1) Mežaparka foto projekts (1) Mežaparks - Abrenes iela (1) Mežapars (1) Montesori (1) Paldies (1) Pasaules Dabas fonds (1) Publiskā apspriešāna (1) Riga Open 2014 (1) Rīga Open 2014 (1) Rīga Open2014 (1) Rīgas pirmsskolas izglītības "Mežaparks" (1) Rīgas plānojums (1) Sabiedrība (1) Skaņas valnis (1) Skolēni (1) Stokholmas iela (1) TV raidījums (1) Urdaviņa (1) Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija (1) Valsts vides dienests (1) Vera Singajevska (1) Vides ministrija (1) X Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki (1) abonomenti (1) aktīvā atpūta (1) angļu (1) anketa (1) apkaime (1) atkritumu izvešana (1) atkritumu šķirošana (1) attīstība (1) augusts (1) brīvlaiks (1) bērnu brīvlaiks (1) bērnu dārzs (1) cūciņa Līga (1) darbnīca (1) drošība (1) dzīvnieki (1) dzīvnieku barošana (1) dzīvnieku mazuļi (1) dārzs (1) eko (1) ekoloģija (1) ekskursijas (1) ekspedīcija (1) filma (1) filmas (1) grills (1) iedzīvotāju forums (1) ielu kvalitāte (1) interešu aizstāvniecība (1) koki (1) konkurss (1) kopiena (1) kosmētika (1) kultūra (1) laureāti (1) lētāks zoo apmeklējums (1) makets (1) mazdārziņi (1) mazpulki (1) me (1) minerālmēsli (1) mācības (1) mājas lapa (1) osta (1) pašvaldība (1) pieaugušie (1) piedalīšanās (1) piesārņojums (1) pikniks (1) pingvīni (1) priekšlikumi (1) projekti (1) projekts (1) pētnieki (1) radošā darbnīca (1) rezultāti (1) rtu (1) sanāksmes (1) savākšana (1) skola (1) sprādzienbīstami (1) starptautiskais jauniešu tenisa turnīrs (1) transports (1) tulpju balle (1) tīrība (1) uzzīmē apkaimi (1) vannas bumba (1) veselība (1) video (1) vēstures nakts (1) workshop (1) zoo vēsture (1) ēka (1) ģimenes dārziņi (1) Ķeizarmežs (1)