
28.10.07. Stokholmas ielā 1, Mežaparkā (Rīga) tika novērota melnā varna (Corvus corone corone). www.putni.lv vēlētos iegūt foto pierādījumus par šāda putna esamību Mežaparka teritorijā. Interneta lappusē tiek publiceti tikai tie melnās varnas noverojumi, kas pieraditi ar foto: http://putni.nerealitate.lv/lvp/lvp_cornix.htm#corone
Stokholmas iela šķērso Mežaparku gandrīz visā garumā no dienvidrietumiem uz ziemelaustrumiem. Tās garums 1,3 km.
Melnā vārna (Corvus corone corone)
Izplatīta Rietumeiropā un austrumu Āzijā - attiecīgi pasugas corone un orientalis. Saskarsmes apgabalos hibridizējas ar pelēko vārnu, tāpēc ilgstoši pastāv jautājums - vai tās ir vienas sugas pasugas, vai tomēr divas dažādas? Pēdējā laikā taksnomisti sliecas atzīt, ka tās tomēr ir divas sugas un diskusija ir vairāk par to vai dalījums jāveic divās vai trijās sugās, nodalot atsevišķi arī pasugu orientalis. Pastāv iespēja, ka Rietumeiropas melnā vārna reizēm piebiedrojas Baltijas un Krievijas pelēkajām vārnām, kas pavasarī atgriežas no klejojumiem Centrāleiropā. Publikācijās minēti četri melnās vārnas sastapšanas gadījumi Latvijā (Виксне 1967; Янаус 1983; Baumanis, Mednis 1985), tomēr vismaz daži no tiem var izraisīt šaubas, jo ne reti jaunie krauķi pavasarī saglabā pilnīgi melnus knābjus un var maldināt neuzmanīgu novērotāju.
Melnās vārnas atšķiršana no jaunā krauķa. Rudenī un ziemā jaunie krauķi maz atšķiras no melnajām vārnām. To knābji ir melni un saglabājas apspalvojums pie knābja pamatnes. Raksturīgo pieauguša krauķa knābi jaunie putni iegūst no februāra līdz maijam. Tātad, pat līdz vasaras sākumam daži jaunie krauķi var saglabāt tumšu knābi, un līdzināties melnajām vārnām. Lai putnus atšķirtu, uzmanīgi jānovērtē knābja forma - krauķim knābis ir samērā smails un augšknābja gals nav izteikti liekts lejup, vārnai - knābis ir masīvāks, diezgan strups ar izteiktu augšknābja gala liekumu uz leju. Citas atšķirības: krauķim galvas augšdaļā reizēm neliels pacēlums, vārnai galvas virspuse plakanāka, vienmērigi noapaļota. Pieredzējis novērotājs krauķi var atšķirt arī pēc lidojuma. Krauķim spārnu vēzieni ir ātrāki, elastīgāki un dziļāki. Arī spārna forma ir nedaudz atškirīga - krauķim spārni ir šaurāki un smailāki (Mullarney et al. 1999).
Informācijas avots:
http://putni.nerealitate.lv/lvp/lvp_cornix.htm#corone
http://groups.yahoo.com/group/putni/message/4205
1 komentārs:
2011.gada 28.jūlijā mūsu lauku mājas pagalmā (Jelgavas novada Līvbērzes pagastā)lēni pastaigājās liels, melns putns. Lija stiprs lietus.Lielais putns uzlēca uz akas vāka it kā gribētu kaut ko atrast, pēc tam nolēca un apsēdās zem sukņa mājiņas jumta. Lēni piegāji putnam klāt, viņš sēdēja un skatījās uz mani. Sapratu, ka kaut kas ar viņu nav kārtībā. Paņēmu maizīti, noliku putnam blakus un aizgāju. Pēc 10 minūtēm maize bija apēsta. Lietus sāka līt arvien stiprāk. Sagatavoju sedziņu, uzvilku biezus cimdus un aiznesu savu jauno draugu vasaras mājiņā siltumā un sausumā. Putns man nepretojās.Ēda no rokas, pat droši glāstīju viņa salijušās spalvas. Iespējams, putnam ir traumēti spārni. Nofotogrāfēju.Nekas cits kā īsta melnā vārna. Rīt barošu savu darugu ar gaļu, jo zinu, ka vārnas ir visēdājas. Pirms 2 gadiem izgābu 2 žagatas, kuras bija izkritušas no ligzdas, tagad lido ciemos un sasaucas, ja eju pa sētu.
Ierakstīt komentāru