Kas tad, ja ne mēs
Vairākus gadus biju manījis, ka mūsu meitas Rīgas Valdorfa bērnudārza kādreizējā audzinātāja Sniedze ar nelielu bērnu grupiņu no „baltās ķiegeļu mājas” Stokholmas ielas sākumā dodas pastaigāties pa Mežaparku, bet citādāk maz bija zināms par šo kaimiņu Mežaparkā. Ziņkāres vadīts, pieteicos uz sarunu ar šīs mājas saimnieci Aiju Suseju.
Vairākus gadus biju manījis, ka mūsu meitas Rīgas Valdorfa bērnudārza kādreizējā audzinātāja Sniedze ar nelielu bērnu grupiņu no „baltās ķiegeļu mājas” Stokholmas ielas sākumā dodas pastaigāties pa Mežaparku, bet citādāk maz bija zināms par šo kaimiņu Mežaparkā. Ziņkāres vadīts, pieteicos uz sarunu ar šīs mājas saimnieci Aiju Suseju.
Izrādās, ka Stokholmas ielā 3a jau kopš 1994. gada klusi strādā Rīgas 108. speciālā pirmsskolas izglītības iestāde „Mežaparks”. Šajā diennakts pirmsskolā iet bērni no visas Latvijas vecumā no 3 līdz 8 gadiem ar smagiem garīgās attīstības traucējumiem. Tipiski šie bērni slimo ar iedzimtām hromosomu slimībām, Dauna sindromu vai autismu, ar dzemdību laikā iegūtām traumām un citām neskaidra cēloņa garīgām kaitēm. Šie bērni nekad nebūs spējīgi dzīvot patstāvīgi. Ar viņiem diendienā darbojas audzinātāji un dažādi speciālisti, lai palielinātu viņu spējas dzīvot kvalitatīvāku, pilnvērtīgāku dzīvi. Pēc pirmsskolas beigšanas bērni visdrīzāk turpinās mācības citā speciālajā mācību iestādē, piemēram, Rīgas 5. speciālajā internātskolā Stokholmas ielā 26/1.
Pirmsskolu apmeklē 32 audzēkņi, no kuriem apmēram 12 dzīvo bērnudārzā no pirmdienas līdz piektdienai, bet pārējie bērni pavada dienu Mežaparkā un dienas beigās dodas uz savām mājām. Bērni ir sadalīti pēc vecuma četrās grupās, katrā grupā 6 līdz 8 bērni, divi audzinātāji un viens pedagogs.
Papildus audzinātājiem ar bērniem strādā dažādi speciālisti - psihologs, psihiatrs, pediatrs, logopēds, sociālais pedagogs, fizkultūras, muzikālais un citi audzinātāji. Tiek pielietotas dažādas terapijas un audzināšanas metodes – masāžas, mākslas un smilšu terapija, Montessori pedagoģija u.c. Pavisam pirmsskolā strādā 16 pedagogi un apmēram 20 tehniskie darbinieki.
„Ņemot vērā smago slimības diagnozi, katra bērna aprūpes vajadzības ir individuālas no emocionālā, psiholoģiskā un fiziskā viedokļa. Audzinātājus un speciālistus, kas strādā ar šiem bērniem, var raksturot kā fanātiķus,” saka Aija Suseja. Viņi dzīvo pēc filozofijas ”kas tad, ja ne mēs”. Darbs ar bērniem mēdz būt kā monologs, jo pat vismazākais progress bērna attīstībā nāk tikai pēc ilgstoša audzināšanas un terapijas darba. Piemēram, bērnam, kas slimo ar autismu, attīstība var vainagoties ar spēju uzzīmēt riņķi ierastās strīpas vietā. Šādam audzināšanas darbam nepieciešama liela mīlestība pret bērnu. Bet nereti ar to vien nepietiek, jo spēki mēdz izsīkt un darbu nespēj turpināt. Nesen savstarpējai atbalsta sniegšanai un sadarbības veicināšanai starp pirmsskolas darbiniekiem un vecākiem tika nodibināta vecāku padome .
Bērnudārza vadītāja atzīstas, ka Mežaparka apkaime ir ideāls izvietojums bērnudārzam, jo šiem bērniem visvairāk ir nepieciešama sakārtota vide, miers un klusums. Kaut gan no ārpuses padomju laikā celtais nams Mežaparka arhitektūras kontekstā ir kā ”baltais zvirbulis”, interjers ir pārsteidzoši gaišs un mājīgs, bez jebkādām tipiski sociālo aprūpes centru iezīmēm. Katrā telpā redzams individuāls piegājiens telpu funkcionālajam iekārtojumam, kā arī gaumīgai apdarei. Papildus audzēkņu lieliskie mākslas darbi ir kā apliecinājums šeit valdošajai harmonijai un dzīves skaistumam.
No 1963. līdz 1994. gadam specializētais bērnudārzs atradās Annas Sakses ielā 4, bet, sākot ar 1994. gada vasaru, pamestās telpas Stokholmas ielā (bijušās Tabakas fabrikas bērnudārzs) pakāpeniski tika labiekārtotas ar Itālijas-Latvijas speciālā fonda palīdzību. Aija Suseja apliecina, ka, salīdzinot ar pirmajiem gadiem, tagad pamatā nav par ko sūdzēties. Daži uzlabojumi tomēr tiek iecerēti. Ar oglēm kurināmais apkures katls jau gadiem ir sagādājis neērtības blakusesošajiem iedzīvotājiem, kuriem jācieš no netīriem, smakojošiem un neveselīgiem dūmiem. Rīgas dome līdz šim nav atradusi līdzekļus, lai aprīkotu bērnudārzu ar jaunu apkures sistēmu, kas izmanto tīrāku un videi draudzīgāku kurināmo. Vislielākie ieguvēji no tīrākas vides būtu paši bērnudārza audzēkņi un audzinātāji. Tiek domāts arī par maza baseina ierīkošanu ūdens terapijām, kā arī par divu poniju iegādi bērnu līdzsvara izjūtas stiprināšanai. Atvadoties vienojāmies, ka Mežaparka Attīstības biedrība arī sniegs savu atbalstu vairāku šo jautājumu risināšanā, - kas tad, ja ne mēs...
Andis Zīlāns
MAB avīze "Mežaparks - Pirmā dārzu pilsēta Eiropā" 19./20. laidiens, Rīga 2007. g., decembrī
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru