Kādā no Mežaparka Attīstības biedrības valdes sēdēm piekritu piedalīties pasākumā, kuru rīko Britu padome: seminārā “Darbīgās kopienas” (active citizens). Tēma, kā man likās, grūti piemērojama mūsu kopienas vajadzībām. Šķita, ka biju rīkojies nepārdomāti. Taču atskatoties varu apgalvot – manai pieredzei tieši tas izrādījās nepieciešams. Sākotnējā atturība daļēji skaidrojama arī ar šo apņemšanos – piedalīties trīs sesijās pa divām dienām katru, turklāt dažādās Latvijas vietās. Aizpildot pieteikumu, manī vēl bija pārliecība, ka diez vai 80 pretendentu konkurencē manējais atbildīs semināra būtībai. Arī saņemot apstiprinājumu, vēl pieļāvu domu, ka esmu ar mieru viņu apmaksātā viesnīcā paklausīties, kas tad viņiem tur
sakāms. Atzīšos – aiz muguras jau ir divas trešdaļas no semināra, un ir žēl, ka nākamā reize jau būs pēdējā. Īsumā raksturošu norisi. Pirmkārt, darba intensitāte bija ļoti augsta. Praktiski nebija laika risināt kādas blakus lietas, un līdztekus darbam seminārā visi “iedzīvojās” arī mājas darbos. Otrkārt, mans atklājums – ārkārtīgi plašais aktīvu cilvēku loks, kā arī nevalstisko organizāciju esamības un spēka apjausma.
Treškārt, bija vērtīgi atkal ieraudzīt, ka Latvijā ir arī citas vietas, un, kā jau teicu, sarunas ar pārējiem dalībniekiem bija ļoti interesantas un rosinošas. Par ieguvumu saucu arī konkrētus kontaktus dažādās Latvijas vietās, bet galvenais – Rīgā. Tikāmies ar vairākām Rīgas biedrībām – Vecrīgas (Guntis Stirna), Bolderājas (Sandra Jakušonoka) Alises ielas (Ilva Seņkāne) un Vecdaugavas (Aija Lasmane).
Ceturtkārt, redzot veiksmes stāstus citur Latvijā, iezīmējās jaunas idejas pašam. Profesionāli man jauna lieta bija liepājnieku jau uzsāktā prakse – vienotas vides projekts. Tā būtība ir ne tikai nodrošināt piekļūšanu ēkām cilvēkiem ratiņkrēslos, bet arī citu maņu atbalstošas lietas pilsētvidē – papildus krāsu marķējums vājredzīgiem, skaņas un virziena luksofori, reljefs virzienu nolasīšanai un pat palielināti numuri sabiedriskajam transportam – viss, ko mēs varētu pielietot arī Rīgā un pirmām kārtām Mežaparkā.
Piektkārt, piedāvātās metodes problēmu apzināšanai un mērķtiecīgai to risināšanai kontekstā ar sevis pārizvērtēšanu un pasniegšanu citiem – tas viss būtiski papildināja mūsu prezentācijas prasmes. Salīdzinājumi un pārdomas par dažādām metodēm (Problem solving u. c.) komunikācijā – debates, dialogi, pārrunas un diskusijas ar praktiskām nodarbībām ir lietas, ko būtu jāapgūst daudziem.
Praktiski nevalstisko organizāciju potenciāls ir nepietiekami pielietots. Ir ārkārtīgi daudz labu projektu, kurus ar NVO palīdzību attīstījušas kopienas, un tā ir iespēja daudziem. Ceru pēdējā tikšanās reizē iegūt zināšanas par pieteikumu sagatavošanu, jo tā ir reāla iespēja. Vēlos dalīties iespaidos arī ar ieinteresētajiem no Mežaparka Attīstības biedrības.
Seminārs bija labi organizēts. Pārmest Britu padomei var vienīgi kārtējo kļūdīšanos ar mērvienībām (inches vs mm): pasūtītais sniegs bija pamatīgs.
10.-11. decembris 2010.
Arhitekts Vilnis Šlars
t. +37129250892
www.arteks-ab.lv
Pārpublicēts no „Mežaparka attīstības biedrības avīze”, 23./24. laidiens.
RĪGA 2010. g., decembris,
______
Reklāma: Uzzini, kāpēc profesionālie sportisti, mūziķi, finansisti, studenti, miljonāri, vecmāmiņas un pat viesi no Londonas, Berlīnes un Parīzes brauc uz RigaBrain. http://www.RigaBrain.com
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru